Kas jāņem vērā pirms došanās uz AAE

Vai uz AAE vajag vīzu?

- LR pilsoņiem uz AAE vīzu nevajag.

- LR nepilsoņiem vīzu vajag. Vīza jānoformē pirms ceļojuma AAE vēstniecībā. Detalizēta informācija par vīzas saņemšanas kārtību pieejama, sazinoties ar AAE vēstniecību: e-pasts:  [email protected], tālrunis: 67112241

Pase vai ID karte?

Uz AAE var ceļot tikai ar pasi. Pasei jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus pēc atgriešanās no ceļojuma. 

Ceļošanai nav derīgas pases ar termiņu uz 50 gadiem (izdotas līdz 19.11.2007).
 
Ar ID karti uz AAE ceļot nevar. 

Drošībai visu informāciju par robežas šķērsošanu jūs varat precizēt Latvijas Republikas Valsts Robežsardzē – www.rs.gov.lv. Tālrunis jautājumiem par robežas šķērsošanu 67075616.

Ja ceļojat ar bērniem

Kādi dokumenti jāņem līdzi, ja ceļojumā līdzi brauc nepilngadīgi bērni?
1. Uz AAE katram bērnam, ieskaitot zīdaiņus, noteikti jābūt līdzi savai pasei. Pasei jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus pēc atgriešanās.

2. Vecāku pasē (vismaz vienam vecākam) jābūt atzīmei par bērnu. Ja bērns nav ierakstīts pasē, jāņem līdzi dzimšanas apliecība (oriģināls vai notariāli apliecināta kopija), lai varat pierādīt, ka tas ir jūsu bērns.

3. Ja bērns nav jūsu (jūs esat vecmāmiņa, krustmāte vai tml.), jābūt līdzi notariāli apliecinātai pilnvarai vai bērna patstāvīgas izceļošanas atļaujai.

Drošībai visu informāciju par robežas šķērsošanu jūs varat precizēt Latvijas Republikas Valsts Robežsardzē – www.rs.gov.lv. Tālrunis jautājumiem par robežas šķērsošanu 67075616.

Ja dodaties kāzu ceļojumā

Vai var doties ceļojumā ar veco pasi, ja pēc kāzām ir mainījies uzvārds?
- Nē, ja jūs esat mainījuši uzvārdu, tad ceļošanai vecā pase vairs nav derīga, kopš laulības reģistrācijas brīža.

- Latvijā iekšējai lietošanai pase pēc kāzām vēl ir derīga mēnesi, bet ceļošanai šāda pase nav derīga. Pase ir jāapmaina uz jaunu, un tikai tad var doties ceļojumā.

- Otrs variants, bet tikai tad ja jūs laulājaties baznīcā, ir šāds. Mācītājam laulības fakts ir jāpiereģistrē 2 nedēļu laikā pēc laulībām. Ja jūs vienojaties ar mācītāju, ka viņš jūsu laulību piereģistrēs tikai tad, kad jūs jau būsiet atgriezušies no ceļojuma, tad jūs varat doties ceļojumā ar veco pasi.

- Ja jūs pēc kāzām paliekat vecajos uzvārdos, tad varat doties ceļojumā ar veco pasi.

- Un vēl viens variants. Kad laulājaties, jūs paliekat vecajos uzvārdos, un pēc atgriešanās no ceļojuma par papildus maksu maināt uzvārdu uz jauno.

- Drošībai informāciju precizējiet Dzimtsarakstu nodaļā vai pie mācītāja.

Visu informāciju par robežas šķērsošanu jūs varat precizēt Latvijas Republikas Valsts Robežsardzē – www.rs.gov.lv. Tālrunis jautājumiem par robežas šķērsošanu 67075616.

Cik ilgs būs lidojums?

- No Rīgas uz Dubaiju ir tiešais reiss, bez pārsēšanās, ko izpilda AirBaltic. Lidojuma ilgums ir 7h.
 
- Gadījumos, kad reisi tiek izpildīti ar citu aviokompāniju, piemēram Turkish Airlines, un lidojums ir ar pārsēšanos, tas aizņems ilgāku laiku.

Ar kādu aviosabiedrību būs lidojums?

Uz Dubaiju lidojums gandrīz vienmēr tiek izpildīts ar Airbaltic. Tas ir tiešais reiss, bez pārsēšanās. Bet var būt gadījumi, kad ir lidojums ar citu aviosabiedrību, un ar pārsēšanos, vai arī ar citu čartera aviosabiedrību. 

Vai bagāža ir iekļauta cenā?

- Uz organizētajiem atpūtas reisiem bagāža ir iekļauta cenā. Ja lidojumu izpilda Airbaltic, tad katrs pieaugušais un bērns sākot no 2 gadu vecuma var ņemt līdzi 23 kg reģistrēto bagāžu, un 8 kg rokas bagāžu. Bagāžas izmēri – der jebkurš standarta koferis vai sporta soma. Bet precīzāk būs norādīts uz jūsu aviobiļetēm.

- Bērnu ratiņu pārvadāšana ir bez maksas. Kurā vietā jānodod ratiņi, jums pateiks lidostā. Dažreiz jānodod kopā ar bagāžu, bet visbiežāk ar bagāžu rati jāpiereģistrē, jāsaņem uzlīme, bet pēc tam var stumt līdz lidmašīnai. Pie lidmašīnas jums viņus paņems un pēc atlidošanas uzreiz atdos. Precizējiet pie reģistrācijas.

- Rokas bagāžā nedrīkst pārvadāt šķidrumus. Drīkst pārvadāt zīdaiņu pārtiku un medikamentus, kas būs vajadzīgi lidojuma laikā.

- Noderīgu informāciju par bagāžas pārvadāšanu un citu informāciju var izlasīt lidostas mājaslapā
https://www.riga-airport.com/pasazieriem/informacija-celotajiem

Vai lidmašīnā būs pieejama ēdināšana?

Čartera reisos ēdināšana nav iekļauta cenā. Bet lidmašīnā ir iespējams iegādāties dzērienus un ēdienus (salātus, sviestmaizes, čipsus u.c. uzkodas). Dažās aviosabiedrībās ir iespējams iepriekš rezervēt pamatēdienus (gaļu, zivi, bērnu ēdienkarti), kurus jums pasniegs lidojuma laikā, un kurus nevarēs pasūtīt uz vietas lidmašīnā. Iepriekšējās rezervēšanas ēdienkarti ar cenām, mēs jums nosūtīsim pēc pieprasījuma.

Vai var mainīties izlidošanas laiki?

Jā, čarterreisu izlidošanas laiki tiek precizēti 1 dienu pirms izlidošanas. Visiem lidojumiem sezonas garumā ir plānotie lidojumu laiki, un lielākoties reisi izlido saskaņā ar plānotajiem izlidošanas laikiem, bet dažkārt lidojumi tehnisku iemeslu dēļ tiek pārcelti. Tāpēc neiesakām plānot atbildīgus pasākumus saskaņā ar plānotajiem lidojumu laikiem.

Laika starpība ar Latviju


Ziemas sezonā AAE laiks ir 2h uz priekšu. Kad Rīgā ir 12:00, AAE ir 14:00. Vasaras sezonā +1h, jo AAE laiku nepārgriež.

Ceļojuma apdrošināšana

Mēs noteikti iesakām iegādāties ceļojuma apdrošināšanu, ja jums apdrošināšana nav iekļauta kādā kredītkartes programmā. Mēs piedāvājam BALTA apdrošināšanu, kas iekļauj arī ceļojuma anulāciju. Precīzāk par iekļautajiem riskiem, citām programmām un tarifiem mēs jūs informēsim pēc pieprasījuma.

Apdrošināšana sāk darboties no dienas, kad jūs esat veikuši apmaksu un mēs jums esam izrakstījuši polisi. Apdrošināšanu var pasūtīt līdz pat izlidošanai. Bet, ja jūs gribat iekļaut riskus, kas attiecas uz ceļojuma anulāciju, tad vēlams apdrošināšanu iegādāties uzreiz kopā ar ceļojumu. Un ne vēlāk kā 5 dienas pirms izlidošanas.

Kad varēs saņemt ceļojuma dokumentus?

10 dienas pirms izlidošanas mēs jums uz e-pastu nosūtīsim gan ceļojuma dokumentus, gan visu informāciju par ceļojumu.

Kā notiks ceļojums?

1. Dodieties uz lidostu. Reģistrācija reisam sākas 2,5 h pirms plānotā izlidošanas laika un beidzas 1h pirms izlidošanas. Atcerieties paņemt līdzi pases.

2. Lidostas hallē "Departures" pie monitora, uz kura ir norādīts jūsu reiss, reģistrējieties lidojumam un nododiet bagāžu. Tur jums iedos iekāpšanas kartes (boarding pass) ar norādītām sēdvietām lidmašīnā.

3. Dodieties uz lidmašīnu. Lidostas monitoros būs norādīti jūsu izlidošanas vārti (gate). Vienkārši sekojiet norādēm. Izbaudiet lidojumu.

4. Kad ieradīsieties galamērķī, kopā ar visiem dodieties no lidmašīnas uz lidostu. Tur jūs sagaidīs viesnīcas gids, kurš būs atpazīstams pēc pazīšanās zīmes kuru mēs jums pateiksim pirms izlidošanas, un ar kuru būs iespējams sazināties visa ceļojuma laikā, ja būs nepieciešams atrisināt kādus jautājumus. Telefona numuri, kur zvanīt gadījumos, ja rodas neparedzēti sarežģījumi, ir norādīti uz jūsu vaučera.

5. Viesnīcas gids ar jums norunās tikšanās laiku jūsu viesnīcā, un norādīs jums ceļu uz transfēru, kas jūs aizvedīs uz viesnīcu.

6. Tikšanās laikā viesnīcā gids jums sniegs informāciju par iespējamām ekskursijām un citām praktiskām lietām.

7. Saglabājiet sev viesnīcas gida telefona numuru, kuru viņš jums iedos pirmajā dienā. Pa šo numuru jūs varēsiet sazvanīt gidu jebkurā laikā. Ja gids neceļ telefonu, nekrītiet panikā. Nosūtiet ziņu kādā no mesendžeriem vai sms. Strādājot ar cilvēkiem, ne vienmēr ir iespējams pacelt telefonu uzreiz. Bet jums noteikti atbildēs.

Jūs bez raizēm varēsiet baudīt sauli un jūru, līdz pēdējā dienā jums atbrauks pakaļ transfērs, lai aizvestu uz lidostu.

Kā zināt, cikos ir izbraukšana no viesnīcas uz lidostu?

1 dienu pirms izlidošanas tiek paziņots laiks, cikos būs pakaļ transfērs. Vai nu gids jums to paziņos personīgi (uz telefonu), vai apskatiet informācijas stendus viesnīcas vestibilā – tur parasti tiek izlikta informācija. Vēl var būt informācija atstāta viesnīcas recepcijā. Vai arī informācija var būt mobilajā aplikācijā, par kuru jums pastāstīs gids, vai arī, kuru var atvērt nolasot QR kodu uz jūsu vaučera.

Kādi ir laika apstākļi?

Apvienotajos Arābu Emirātos ir vai nu karsti vai ļoti karsti.

- Decembrī, janvārī februārī gaisa temperatūra ir +23-26C. Naktī var būt padsmit grādi +15-18C. Tāpēc jakas arī noderēs. Ūdens temperatūra +21-23C.
 
- Martā gaisa temperatūra ir +27C, aprīlī +32C, maijā +37C, jūnijā, jūlijā, augustā un septembrī +38-41C. Ūdens vasarā ir +31-32C.

- Oktobrī gaisa temperatūra ir +35C, novembrī +31C. Ūdens +27-30C.

- Sliktākais, kas var notikt laikapstākļu ziņā, ir tas, ka var uznākt smilšu vētra. Un smilšu vētras ir neprognozējamas. Nevar iepriekš paredzēt, kad uznāks smilšu vētra.

- Smilšu vētras gadījumā ir ieteicams neiet ārā no viesnīcas un samierināties ar to, ka viesnīcā būs jāpavada 1-2 dienas, un priecāties par to, ka esat kļuvuši par šādas neparastas stihijas aculieciniekiem. Ja tomēr iesiet ārā no viesnīcas, uzlieciet aizsargmasku (medicīnisko) un uzlieciet saules brilles.

- Smilšu vētras laikā nav ieteicams iet peldēties, jo jūra var būt neprognozējama.

Vai vajag strāvas adapteri?

Varbūt jā, un varbūt nē. AAE lieto 3 veidu rozetes. Katra viesnīca pati var izvēlēties, kādu rozeti lietot. Var būt Eiropas standarta rozete, un var būt Lielbritānijas standarta rozete ar 3 caurumiem. Tādā rozetē mūsu lādētājus nevar iespraust. Tad būs nepieciešams strāvas adapteris. Gandrīz vienmēr strāvas adapteri var saņemt viesnīcas recepcijā. Bet ja gadījumā viesnīcā nebūs, tad gandrīz visos veikalos varēs nopirkt.

Kādu internetu lietot?

- Viesnīcā var izmantot bezmaksas wi-fi. Bet ja jūs gribat, lai jums vienmēr ir pieejams internets, var nopirkt vietējo sim karti un lietot internetu telefonā. AAE ir 2 operatori – Etisalat un DU. Pērciet “prepaid” kartiņu, izvēlieties datu apjomu. Par to pašu noteikti varēsiet arī zvanīt. Vietējā mobilo sakaru veikalā / ofisā jums izstāstīs, kas jums būs vispiemērotākais variants.

- Var būt, ka Dubaijas lidostā jums iedos bezmaksas vietējo sim karti ar minimālu datu apjomu, kuru pēc tam varēsiet papildināt.

AAE ir bloķēti zvani pa whatsapp un citiem mesendžeriem, tāpēc zvanīt varēsiet tikai pa telefonu. Vai arī varat izmantot VPN. Labākos bezmaksas VPN skatieties google. VPN AAE drīkst izmantot. Meklējiet, piemēram, "best VPN in UAE for Whatsapp free" (vai savādāk).

- Vēl viens standarta variants – precizējiet pie sava Latvijas mobilā operatora, cik maksās zvani un internets, ja lietosiet to AAE, un ja cena jūs apmierina, izmantojiet savu Latvijas sim karti un viesabonēšanu.

Vai vajag vakcinēties?

Nē. Pirms došanās uz AAE nevajag vakcinēties.

Valūta

- AAE apgrozībā ir Apvienoto Arābu Emirātu dirhēms (AED).
 
1 EUR ~ 4 AED

Pēc likuma visi norēķini AAE notiek vietējā valūtā.

- Ir bāri un restorāni, kas var pieņemt ASV dolārus vai eiro, bet par ļoti neizdevīgu kursu, tāpēc labāk samainiet naudu uz vietējo valūtu.

- Lidostā kurss parasti ir ne visai izdevīgs, tāpēc lidostā var samainīt nedaudz naudas iesākumam.

- Bankās var mainīt lielāku summu, jo kurss ir izdevīgs. Bet var būt neizdevīgi bankas darba laiki. Un būs jāuzrāda pase.

- Viesnīcā mainīt naudu parasti nav izdevīgi.

Visizdevīgākais kurss būs valūtas maiņas punktos, kas atrodas uz ielas vai tirdzniecības centros – “Exchange”, “Money Exchange”. Šajos maiņas punktos parasti var arī nopirkt vietējās sim kartes, var uztaisīt dokumentu kopijas u.c.

- Varat iesākumam nedaudz samainīt jau Latvijā. Parasti valūtas maiņas punktos TAVEX ir pieejamas visas valūtas. www.tavex.lv 

Eiro vai dolāri - ko ņemt līdzi?

Ko labāk ņemt līdzi – eiro vai dolārus?

Ja ir dolāri, ņemiet dolārus. Ja ir eiro, ņemiet eiro. Nav tā, ka kāda no valūtām būs izdevīgāka, lai speciāli papildus mainītu no eiro uz dolāriem vai no dolāriem uz eiro.

Bankas kartes

- AAE var norēķināties ar karti un var izņemt naudu no bankomāta. Bet cenas būs pēc jūsu Latvijas bankas kursa. Un par naudas izņemšanu no bankomāta var būt komisija. To precizējiet savā Latvijas bankā.

- Ja AAE zelta tirgū nokaulēsiet labu cenu, un gribēsiet maksāt ar karti, tad par to pārdevējs var paprasīt papildus 2%.

- Kartes ir labi un ērti, bet vienmēr noder arī skaidra nauda sīkumiem vai dzeramnaudām.

Dzeramnauda

AAE dzeramnaudu var atstāt par pakalpojumiem ap 10% - bāros, restorānos un tml. Dažkārt bāros un restorānos dzeramnauda jau ir iekļauta rēķinā. Tad nav papildus jāatstāj.

Ar kādu transportu pārvietoties?

Ar ko AAE pārvietoties starp Emirātiem?

Taksometrs ir visērtākais un ātrākais pārvietošanās veids.

- Oficiāli starp Abū Dabī un Dubaiju ir 150 km. Bet no pilsētu robežas līdz robežai 46 km. Tāpēc jārēķina no kuras vietas līdz kurai jums jābrauc.
 
Starp emirātiem kursē arī autobuss. Autobusos nedrīkst ne smēķēt, ne ēst, ne dzert. Pat ne košļāt košļājamo gumiju. Par neievērošanu sods 200 AED (50 EUR).
 
- Priekšējās autobusa sēdvietas ir paredzētas sievietēm un bērniem līdz 12g. Bet sievietēm un bērniem tur nav obligāti jāsēž, var sēdēt arī beigās.

- Iekāpšana ir pa priekšējām durvīm, izkāpšana pa aizmugurējām. Sievietes un bērni drīkst izkāpt arī pa priekšējām.

Autobusi atiet no autoostām, tāpēc jāparēķina, vai būs izdevīgi braukt no viesnīcas līdz autoostai, pēc tam ar autobusu līdz nākamajai autoostai un tad no gala autoostas vēl jānokļūst jūsu galamērķī. Varbūt ātrāk būs ar taksometru. Un taksometra summu var dalīt uz braucēju skaitu.

Starp Abū Dabī un Dubaiju ir autobusi, kas kursē ik pēc stundas, un ir kas atiet ik pēc 15 min. Cena 20-50 AED (5-13 EUR). Laiks ceļā 1h 45 min. Ar taksometru ceļā paies 1h.

Taksometra cena vidēji ir 0,40-0,50 EUR par kilometru – atšķiras dienā un naktī, un atšķiras nedaudz katrā emirātā.

- Dubaijā darbojas arī UBER un CAREEM aplikācijas taksometra izsaukšanai.

- Dubaijā var pārvietoties arī ar metro. Metro var būt no 21.gs - bez vadītāja. Metro var būt tikai sieviešu vagoni, kuros vīrieši iekāpt nedrīkst. Bet sievietes drīkst braukt arī jauktajos (ne sieviešu vagonos).

- Var iznomāt arī automašīnu. Dubaijā būs pieejamas gan luksusa klases automašīnas - Lamborghini, Ferrari u.c., luksusa pieredzei. Un pieejamas arī parastās klases automašīnas par ikdienišķām cenām ap 30 USD diennaktī (atkarībā no no automašīnas klases).

Kādas drēbes vilkt mugurā?

Noteikti vieglas kokvilnas vai citu dabīgo materiālu drēbes. Nevelciet sintētiku. Labāk, ja drēbes ir brīvas, nebūs tik karsti.

Ziemas vakariem paņemiet līdzi jakas, garās bikses un slēgtos apavus.

Viesnīcu teritorijās un pilsētās priekš tūristiem nav noteikts dreskods. Var staigāt gan īsos šortos, gan kreklos uz lencītēm. Bet publiskās vietās - pilsētā iesakām tomēr cienīt vietējās tradīcijas un pārāk neatkailināties.

Saule

AAE ir ļoti intensīva saule, spēcīgāka nekā mums pierasts, tāpēc iesakām uzmanīties un lietot saules aizsargkrēmus jau no pirmās dienas. Ja jums nebūs līdzi savs saules aizsargkrēms, tad to parasti var nopirkt uz vietas.

Tāpat arī ņemiet vērā, ja pavadīsiet visu dienu ārā, var noderēt viegls kokvilnas vai lina krekls ar garām rokām, saules cepure un saulesbrilles.

Tūrisma nodoklis

AAE par uzturēšanos viesnīcā būs jāmaksā tūrisma nodoklis uz vietas viesnīcā.

- Abū Dabī un Fudžeirā nav jāmaksā viesnīcas nodoklis.

- Dubaijā un Raselheimā nodoklis atkarīgs no viesnīcas kategorijas:
5* - 20 AED diennaktī par numuru
4* - 15 AED
3* - 10 AED
 
Nodoklis jāmaksā vietējā valūtā reģistrējoties vai izrakstoties no viesnīcas.
(2,60-5,20 EUR)

Viesnīcas depozīts

AAE daudzās viesnīcās, reģistrējoties ir jāiemaksā depozīts, kuru jums atgriezīs pēc izrakstīšanās, ja nebūs nekas bojāts vai lietoti maksas pakalpojumi.

Depozītu parasti var maksāt vai nu skaidrā naudā, vai ar karti. Labāk, ja depozītu jūs maksājat skaidrā naudā, jo tad jums pie izrakstīšanās to uzreiz arī atgriež skaidrā naudā. 

Ja depozīts būs no kartes, var būt, ka pēc tam jāgaida pāris nedēļas, kamēr jums depozītu pārskaita atpakaļ.

Depozīts nav visās viesnīcās, bet ir daudzās. Sākot no 50 EUR, 100 EUR un uz augšu.

Emirātu atšķirības

Abū Dabī – AAE galvaspilsēta – pats lielākais un bagātākais emirāts. Abū Dabī ir lidosta. No izklaidēm – Ferrari World, Yas Water World, Warner Bros.World Abu Dhabi, Abū Dabī Luvra (mākslas muzejs – Louvre Abu Dhabi). No lietām, kas jāredz – šeiha Zaida (Sheikh Zayed) mošeja – Abū Dabī simbols – trešā lielākā mošeja pasaulē.

Dubaija – vispopulārākais emirāts ar vispopulārākajiem apskates objektiem – Burj Khalifa, strūklakas, Burj Al Arab, Nākotnes muzejs u.t.t. Dubaijā ir vislabākais šopings, jo šeit atrodas lielākie tirdzniecības centri – The Dubai Mall, Mall of the Emirates u.c. Dubaijā ir daudz izklaides parku (Lego Land, Safari Park u.c.). Ir interesanta vecpilsēta.
 
Šardža – atrodas tuvu Dubaijai, ir lētākas viesnīcas. Bet jāņem vērā, ka Šardžā ir kategoriski aizliegts alkohols. Tur ir pilnīgs sausais likums. Citos emirātos tūristi drīkst iedzert viesnīcu restorānos, bet Šardžā kategoriski nē, un nedrīkst arī ievest savējo alkoholu.

Rāselhaima – labs emirāts atpūtai pie jūras ar bērniem. Šeit ir daudz labu ģimenes viesnīcu pie jūras. Var ņemt ēdināšanu viss iekļauts. Līdz Dubaijai var aizbraukt stundas laikā.

Fudžeira – vienīgais emirāts, ko apskalo Indijas okeāns. Piemērots emirāts mierīgai atpūtai prom no pilsētas trokšņa. Šeit ieteicams izvēlēties ēdināšanu viss iekļauts, jo ārpus viesnīcām nekā daudz nav.

Aizliegumi

- Ir aizliegts fotografēt valdības ēkas un militārus objektus.

- Aizliegts fotografēt vietējos iedzīvotājus bez viņu atļaujas.

Lamu vārdu un nepieklājīgu žestu lietošana AAE tiek uzskatīta par nepiedienīgu rīcību, un par to var apcietināt vai izraidīt no valsts.

- AAE ir aizliegts publiskā vietā atrasties alkohola reibumā, un vēl jo vairāk – lietot alkoholiskos dzērienus publiskā vietā. Sods no 600 AED līdz 2 gadi cietumā. Aizliegta ir arī narkotiku lietošana.

- Aizliegts publiski izrādīt jūtas (pat vīram un sievai). Maksimums var sadoties rokās. Par publisku skūpstīšanos standarta sods ir 1 mēnesis cietumā. Bet tūristi parasti tiek cauri ar brīdinājumu.

- Ja lietojat ārsta izrakstītus psihotropus vai narkotiskus medikamentus, tad pirms zāļu ievešanas AAE (tikai priekš savām personīgajām vajadzībām), jāaizpilda deklarācija. Ja jums ir šāds gadījums, pievērsiet tam īpašu uzmanību un precizējiet informāciju.

Novēlam jums patīkamu atpūtu!


Web-portrets-270-zals.jpg