Kas jāzina pirms došanās uz Turciju

Vai uz Turciju vajag vīzu?


LR pilsoņiem ieceļošanai Turcijas teritorijā vīzas nav nepieciešamas:
Uzturēšanās periods valstī: līdz 30 dienām pusgada laikā.

Pases derīguma termiņam uz brīdi, kad jūs izceļosiet no Turcijas, jābūt vēl vismaz 6 mēnešiem.

Uz Turciju var ceļot tikai ar pasi. Ar ID karti nevar.

LR nepilsoņiem ieceļošanai Turcijas teritorijā patstāvīgi un jau laikus jānoformē elektronisko vīzu:
https://www.evisa.gov.tr/en/apply/
-  Izvēlieties Alien’s Passport, formu aizpildiet bez mīkstinājuma zīmēm un bez garumzīmēm. Pēc online apmaksas, jūs vīzu saņemsiet PDF formātā, ko varēs izdrukāt.
* Ja  jūs taisāt vīzu no telefona, un jums nestrādā, pamēģiniet no datora. 

Šīs tūrisma vīzas derīguma termiņš ir 90 dienas.

Maksa par vīzu – 20 EUR.

Pases derīguma termiņam uz brīdi, kad jūs izceļosiet no Turcijas, jābūt vēl vismaz 6 mēnešiem.

Pase vai ID karte?

Uz Turciju var ceļot tikai ar pasi. Ar ID karti nevar. Pasei jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus pēc atgriešanās no ceļojuma.

Ceļošanai nav derīgas pases ar termiņu uz 50 gadiem (izdotas līdz 19.11.2007.).

Drošībai visu informāciju par robežas škērsošanu jūs varat precizēt Latvijas Republikas Valsts Robežsardzē – www.rs.gov.lv. Tālrunis jautājumiem par robežas šķērsošanu 67075616.

Ja ceļojat ar bērniem

Kādi dokumenti jāņem līdzi, ja ceļojumā līdzi brauc nepilngadīgi bērni?
1. Uz Turciju katram bērnam, ieskaitot zīdaiņus, noteikti jābūt līdzi savai pasei. Pasei jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus pēc atgriešanās.

2. Vecāku pasē (vismaz vienam vecākam) jābūt atzīmei par bērnu. Ja bērns nav ierakstīts pasē, jāņem līdzi dzimšanas apliecība (oriģināls vai notariāli apliecināta kopija), lai varat pierādīt, ka tas ir jūsu bērns.

3. Ja bērns nav jūsu (jūs esat vecmāmiņa, krustmāte vai tml.), jābūt līdzi notariāli apliecinātai pilnvarai vai bērna patstāvīgas izceļošanas atļaujai.

Drošībai visu informāciju par robežas šķērsošanu jūs varat precizēt Latvijas Republikas Valsts Robežsardzē – www.rs.gov.lv. Tālrunis jautājumiem par robežas šķērsošanu 67075616.

Ja dodaties kāzu ceļojumā

Vai var doties ceļojumā ar veco pasi, ja pēc kāzām ir mainījies uzvārds?
- Nē, ja jūs esat mainījuši uzvārdu, tad ceļošanai vecā pase vairs nav derīga, kopš laulības reģistrācijas brīža.

- Latvijā iekšējai lietošanai pase pēc kāzām vēl ir derīga mēnesi, bet ceļošanai šāda pase nav derīga. Pase ir jāapmaina uz jaunu, un tikai tad var doties ceļojumā.

- Otrs variants, bet tikai tad ja jūs laulājaties baznīcā, ir šāds. Mācītājam laulības fakts ir jāpiereģistrē 2 nedēļu laikā pēc laulībām. Ja jūs vienojaties ar mācītāju, ka viņš jūsu laulību piereģistrēs tikai tad, kad jūs jau būsiet atgriezušies no ceļojuma, tad jūs varat doties ceļojumā ar veco pasi.

- Ja jūs pēc kāzām paliekat vecajos uzvārdos, tad varat doties ceļojumā ar veco pasi.

- Un vēl viens variants. Kad laulājaties, jūs paliekat vecajos uzvārdos, un pēc atgriešanās no ceļojuma par papildus maksu maināt uzvārdu uz jauno.

- Drošībai informāciju precizējiet Dzimtsarakstu nodaļā vai pie mācītāja.

Visu informāciju par robežas šķērsošanu jūs varat precizēt Latvijas Republikas Valsts Robežsardzē – www.rs.gov.lv. Tālrunis jautājumiem par robežas šķērsošanu 67075616.

Cik ilgs būs lidojums?


No Rīgas uz Antāliju ir tiešais čartera reiss. Lidojuma ilgums 3,5 h.

Ar kādu aviosabiedrību būs lidojums?

Tas jāprecizē atkarībā no datuma un konkrēti jūsu reisa. Dažreiz lidojumi notiek ar Turkish Airlines, bet vizbiežāk ar Feebird Airlines, Skyup Airlines, ar Airbaltic vai ar kādu citu čartera aviosabiedrību.

Vai bagāža ir iekļauta cenā?

- Uz čartera reisiem bagāža ir iekļauta cenā. Katrs pieaugušais un bērns sākot no 2 gadu vecuma var ņemt līdzi vismaz 20 kg reģistrēto bagāžu, un 5 kg rokas bagāžu. Bagāžas izmēri – der jebkurš standarta koferis vai sporta soma. Bet precīzāk būs norādīts uz jūsu aviobiļetēm. Dažas aviosabiedrības ļauj ņemt vairāk, un iekļauj arī 10 kg reģistrēto bagāžu zīdaiņiem.

- Bērnu ratiņu pārvadāšana ir bez maksas. Kurā vietā jānodod ratiņi, jums pateiks lidostā. Dažreiz jānodod kopā ar bagāžu, bet visbiežāk ar bagāžu rati jāpiereģistrē, jāsaņem uzlīme, bet pēc tam var stumt līdz lidmašīnai. Pie lidmašīnas jums viņus paņems un pēc atlidošanas uzreiz atdos. Precizējiet pie reģistrācijas.

- Rokas bagāžā nedrīkst pārvadāt šķidrumus. Drīkst pārvadāt zīdaiņu pārtiku un medikamentus, kas būs vajadzīgi lidojuma laikā.

- Noderīgu informāciju par bagāžas pārvadāšanu un citu informāciju var izlasīt lidostas mājaslapā
https://www.riga-airport.com/pasazieriem/informacija-celotajiem

Vai lidmašīnā būs pieejama ēdināšana?

Čartera reisos ēdināšana nav iekļauta cenā. Bet lidmašīnā ir iespējams iegādāties dzērienus un ēdienus (salātus, sviestmaizes, čipsus u.c. uzkodas). Dažās aviosabiedrībās ir iespējams iepriekš rezervēt pamatēdienus (gaļu, zivi, bērnu ēdienkarti), kurus jums pasniegs lidojuma laikā, un kurus nevarēs pasūtīt uz vietas lidmašīnā. Iepriekšējās rezervēšanas ēdienkarti ar cenām, mēs jums nosūtīsim pēc pieprasījuma.

Ja jūsu lidojums būs ar Turkish Airlines, tad parasti cenā ir iekļauta arī ēdināšana lidojuma laikā.

Vai var mainīties izlidošanas laiki?

Jā, čarterreisu izlidošanas laiki tiek precizēti 1 dienu pirms izlidošanas. Visiem lidojumiem sezonas garumā ir plānotie lidojumu laiki, un lielākoties reisi izlido saskaņā ar plānotajiem izlidošanas laikiem, bet dažkārt lidojumi tehnisku iemeslu dēļ tiek pārcelti. Tāpēc neiesakām plānot atbildīgus pasākumus saskaņā ar plānotajiem lidojumu laikiem.

Laika starpība ar Latviju

Vasaras sezonā Turcijā ir tāds pats laiks, kā Latvijā. Pulkstenis nav jāpārgriež.

Ceļojuma apdrošināšana

Mēs noteikti iesakām iegādāties ceļojuma apdrošināšanu, ja jums apdrošināšana nav iekļauta kādā kredītkartes programmā. Mēs piedāvājam BALTA apdrošināšanu, kas iekļauj arī ceļojuma anulāciju. Precīzāk par iekļautajiem riskiem, citām programmām un tarifiem mēs jūs informēsim pēc pieprasījuma.

Apdrošināšana sāk darboties no dienas, kad jūs esat veikuši apmaksu un mēs jums esam izrakstījuši polisi. Apdrošināšanu var pasūtīt līdz pat izlidošanai. Bet, ja jūs gribat iekļaut riskus, kas attiecas uz ceļojuma anulāciju, tad vēlams apdrošināšanu iegādāties uzreiz kopā ar ceļojumu. Un ne vēlāk kā 5 dienas pirms izlidošanas.

Kad varēs saņemt ceļojuma dokumentus?

10 dienas pirms izlidošanas mēs jums uz e-pastu nosūtīsim gan ceļojuma dokumentus, gan visu informāciju par ceļojumu.

Kā notiks ceļojums?

1. Dodieties uz lidostu. Reģistrācija reisam sākas 2,5 h pirms plānotā izlidošanas laika un beidzas 1h pirms izlidošanas. Atcerieties paņemt līdzi pases.

2. Lidostas hallē "Departures" pie monitora, uz kura ir norādīts jūsu reiss, reģistrējieties lidojumam un nododiet bagāžu. Tur jums iedos iekāpšanas kartes (boarding pass) ar norādītām sēdvietām lidmašīnā.

3. Dodieties uz lidmašīnu. Lidostas monitoros būs norādīti jūsu izlidošanas vārti (gate). Vienkārši sekojiet norādēm. Izbaudiet lidojumu.

4. Kad ieradīsieties galamērķī, kopā ar visiem dodieties no lidmašīnas uz lidostu. Tur jūs sagaidīs viesnīcas gids, kurš būs atpazīstams pēc pazīšanās zīmes kuru mēs jums pateiksim pirms izlidošanas, un ar kuru būs iespējams sazināties visa ceļojuma laikā, ja būs nepieciešams atrisināt kādus jautājumus. Telefona numuri, kur zvanīt gadījumos, ja rodas neparedzēti sarežģījumi, ir norādīti uz jūsu vaučera.

5. Viesnīcas gids ar jums norunās tikšanās laiku jūsu viesnīcā, un norādīs jums ceļu uz transfēru, kas jūs aizvedīs uz viesnīcu.

6. Tikšanās laikā viesnīcā gids jums sniegs informāciju par iespējamām ekskursijām un citām praktiskām lietām.

7. Saglabājiet sev viesnīcas gida telefona numuru, kuru viņš jums iedos pirmajā dienā. Pa šo numuru jūs varēsiet sazvanīt gidu jebkurā laikā. Ja gids neceļ telefonu, nekrītiet panikā. Nosūtiet ziņu kādā no mesendžeriem vai sms. Strādājot ar cilvēkiem, ne vienmēr ir iespējams pacelt telefonu uzreiz. Bet jums noteikti atbildēs.

Jūs bez raizēm varēsiet baudīt sauli un jūru, līdz pēdējā dienā jums atbrauks pakaļ transfērs, lai aizvestu uz lidostu.

Kā zināt, cikos ir izbraukšana no viesnīcas uz lidostu?

1 dienu pirms izlidošanas tiek paziņots laiks, cikos būs pakaļ transfērs. Vai nu gids jums to paziņos personīgi (uz telefonu), vai apskatiet informācijas stendus viesnīcas vestibilā – tur parasti tiek izlikta informācija. Vēl var būt informācija atstāta viesnīcas recepcijā. Vai arī informācija var būt mobilajā aplikācijā, par kuru jums pastāstīs gids, vai arī, kuru var atvērt nolasot QR kodu uz jūsu vaučera.

Sezona un laikapstākļi

- Turcijai, ar izlidošanu no Rīgas ir visgarākā sezona. Pirmie reisi sākas aprīļa beigās. Lidojumi ilgst visu vasaru līdz pat oktobra pēdējām nedēļām. Katram laikam ir savi plusi.
 
- Pavasarī Turcijā jau ļoti agri ir silti, var sauļoties. Viss ir zaļš, plaukst un zied, bet nav vēl tik karsti kā vasaras vidū. Pavasaris ir piemērots mērenāka klimata mīļotājiem, ceļotājiem ar pavisam maziem bērniem, vecāka gadagājuma cilvēkiem. Šo laiku var izmantot ekskursijām, nebūs tik karsti. Jūra būs atsvaidzinoša, ap + 20C, jo pēc ziemas nebūs vēl paspējusi iesilt.

- Rudenī arī laiks būs mērenāks, nebūs tik karsti. Bet jūra būs silta, pa vasaru labi uzsilusi. Kādu dienu var uznākt īslaicīgs lietus.

- Vasara ir aktīvākā tūrisma sezona atpūtai pie jūras. Vienmēr ir ļoti silti, karsti, ūdens silts, dienas saulainas. Cilvēkiem, kas slikti panes karstumu, vasara var būt pārāk apgrūtinoša, vasarā uz Turciju labāk doties īstajiem karstuma mīļotājiem, kas grib baudīt pludmales atpūtu.

Vai vajag strāvas adapteri?

Turcijā elektrība ir tāda pati kā Latvijā, un nav nepieciešams strāvas adapteris.

Kādu internetu lietot?

Turcijā gandrīz visās 4-5* viesnīcās piedāvā bezmaksas wi-fi. Taču zona var strādāt dažādi. Gandrīz vienmēr laba zona ir hallē, pie recepcijas, bārā, pie baseina. Bet kas attiecas uz numuriem, vienā un tajā pašā viesnīcā var būt dažādas atsauksmes – vieni saka, ka ļoti labs internets, var skatīties filmas, citi saka, ka numurā wi-fi neiet.

- Bezmaksas wi-fi ir pieejams daudzos bāros un kafejnīcās, ir arī speciālās interneta kafejnīcas.

- Var nopirkt vietējo mobilo internetu, piemēram, Vodafone, Turkcell vai Turk Telecom. Cena apmēram 25 EUR. Nopirkt sim karti var mobilo operatoru veikalos, benzīntankos, viesnīcās.

- Noskaidrojiet pie sava operatora, kādas būs izmaksas, ja lietosiet savu Latvijas sim karti. Atcerieties, ka Turcija nav EZZ, tāpēc tarifi būs augstāki nekā Latvijā un Eirozonā.

Vai vajag vakcinēties?

Nē. Pirms došanās uz Turciju nevajag vakcinēties.

Valūta

Turcijā apgrozībā ir turku liras. Bet gandrīz visur var norēķināties arī ASV dolāros un eiro – par ekskursijām, veikalos, tirdziņos, kafejnīcās u.t.t. Vēlams, lai līdzi ir sīkas banknotes – 1 USD, 5 EUR, 1-2 EUR monētas. Jo ja summa būs maza, labāk maksāt bez atlikuma.

Valūtu var samainīt kūrortā bankās vai valūtas maiņas punktos. Aktuālo valūtas kursu var pārbaudīt ierakstot googlē: 1 EUR = TRY.

Turku liras principā nav nepieciešamas, ja var maksāt eiro, bet intereses pēc var nedaudz samainīt. Var šādus tādus sīkumus nopirkt par lirām, un liras var atstāt dzeramnaudā, ja beidzas sīkās dolāru/eiro naudas zīmes.

Eiro vai dolāri - ko ņemt līdzi?

Ja ir dolāri, ņemiet dolārus. Turcijā ir ierasts norēķināties ASV dolāros. Bet tikpat labi tagad var arī norēķināties ar eiro. Speciāli no eiro mainīt uz dolāriem nav nepieciešams.

Bankas kartes

Turcijā var gan norēķināties ar karti, gan izņemt naudu no bankomāta. Bet mēs vienmēr iesakām daļu naudas paņemt līdzi skaidrā naudā, jo būs vietas, kur nevarēs izmantot karti – nebūs bankomāts, nestrādās termināls un tml. Par komisiju precizējiet savā bankā. No Revolut kartes arī var būt jāmaksā komisija par naudas izņemšanu, kaut gan naudas izņemšana skaitās bezmaksas. Tā ir noteikta vietējo banku maksa – ap 5 EUR - par 1 naudas izņemšanas reizi.

Dzeramnauda

Pirms ceļojuma iesakām sakrāt 1 eiro vai 1 dolāra naudaszīmes, kuras jūs varēsiet izmantot kā dzeramnaudu.

Dzeramnaudas par sīkiem pakalpojumiem ir pieņemts dot viesnīcu un lidostas apkalpojošam personālam, kas palīdz aiznest bagāžu, atver automašīnas durvis, aizved jūs viesnīcā līdz numuram, izsauc taksometru, istabenēm. Un standartā - bāros, kafejnīcās, taksometros.

Dzeramnaudās var atstāt 1-2 dolārus vai EUR.

Saule

Dienvidos ir ļoti intensīva saule, spēcīgāka nekā mums pierasts, tāpēc iesakām uzmanīties un lietot saules aizsargkrēmus jau no pirmās dienas. Ja jums nebūs līdzi savs saules aizsargkrēms, tad to parasti var nopirkt gan viesnīcas veikaliņā, gan ārpus viesnīcas.

Tāpat arī ņemiet vērā,
ja pavadīsiet visu dienu uz jahtas, vai kādā citā ekskursijā, kas ir ārā, var noderēt viegls kokvilnas vai lina krekls ar garām rokām, saules cepure un saulesbrilles.

Kādā valodā sazināties?

Angļu vai krievu. Bet drīzāk krievu. Turcijā gandrīz visur atradīsies apkalpojošais personāls, kurš sapratīs krieviski vai angliski. Katrā ziņā īpašu valodas problēmu tūristu vietās nav.

Uzmanīgi ar oleandriem!

Vai zinājāt, ka Oleandri ir indīgi?

Tā ka visās dienvidu zemēs aug šie skaistie krūmi, gribam pabrīdināt, ka Olenadri ir indīgi – neplūciet tos, un nespraudiet matos. Indīgas ir visas daļas – ziedi, lapas, zari. Un noteikti pabrīdiniet arī bērnus, lai neaiztiek nekādus augus ar rokām. Oleandri aug visur – aizās gar pastaigu takām, gar šosejām un viesnīcu teritorijās. Viņi ir ļoti skaisti un dekoratīvi, tikai nevajag aiztikt. Var būt dažādās krāsās – balti, rozā, oranži utt.
Oleandri.jpg


Kādās ekskursijās var doties?

Demre – Mira – Kekova.
Aizraujoša ekskursija, kas ietver sevī gan interesantus antīkās vēstures apskates objektus, gan izbraucienu ar jahtu, peldēšanos un sauļošanos.

Pamukkale.
Viens no Turcijas dabas brīnumiem. Mirdzoši baltas no minerāliem izveidojušās kaskādes/terases, kuras veidojis minerālūdens avots. Avota ūdenim piemīt dziednieciskas īpašības.

- Kapadokija – 1 vai 2 dienu ekskursija uz Kapadokiju, kur ir iespēja pacelties ar gaisa balonu, vai no malas izbaudīt skatu, kur citi lido ar gaisa baloniem. Šī ir diezgan tāla un padārga ekskursija. Bet daudziem viena no lietām, ko obligāti savā dzīvē grib piedzīvot. Tāpēc var arī šo ieplānot. Var būt arī tāda situācija, ka ir slikts laiks, un tāpēc gaisa baloni tajā dienā nelido. Tas ir risks, kas jāuzņemas, un ko neviens nevar paredzēt.

- No citām ekskursijām pēc izvēles varat doties jūras izbraucienos ar kuģīšiem, jahtām, doties pārgājienos uz kalnu ezeriem, kanjoniem, izbraucienos ar džipiem. Aktīvas atpūtas mīļotāji var doties raftingā pa kalnu upi. Jāņem vērā, ka kalnu upēs ūdens temperatūra ir ap 8C.

Kur pirkt ekskursijas?

Ekskursijas jums piedāvās viesnīcas gids. Viesnīcas gids jūs sagaidīs lidostā, nogādās līdz jūsu izvēlētajai viesnīcai un piedāvās arī ekskursijas. 

Bet varat salīdzināt ar ekskursiju birojiem pilsētā. Bieži vien pilsētā ir lētāk. Vai ir droši pirkt ekskursijas no vietējiem? – gandrīz vienmēr jā. Tikai jāprecizē, kas būs iekļauts cenā, par ko būs jāmaksā papildus. Un visērtāk, ja apmaksa ir tieši ekskursijas dienā autobusā.

Tagad ekskursijas var rezervēt ne tikai ielas birojos, bet arī Instagramā.

Novēlam jums patīkamu atpūtu!


Web-portrets-270-zals.jpg